HS Band Roster

2018-19

Piccolo
  1. Kayla Burns, Pittsburg
Flute
  1. Jewel Lunday, Pittsburg
  2. Jennifer Tidd, Iola
  3. Elizabeth Buchman, Madison
  4. Caitlyn George, Coffeyville-Field Kindley
  5. Jaden Spainhower, Columbus
  6. Amber Kratz, Pittsburg-St. Mary's Colgan
  7. Lesly Bocanegra, Pittsburg-St. Mary's Colgan
  8. Krista Charboneau, Lebo
  9. Alexa Parker, Columbus
  10. Jeanna Hill, Uniontown
  11. Alt. - Lucas Songer, Neodesha
Oboe
  1. Molly Servaes, Burlington
Bassoon
  1. Andrew Riachi, Pittsburg
  2. Osmosis Jones, Columbus
Clarinet
  1. Lauren Valenzuela, Pittsburg
  2. Kassy Shelby, Iola
  3. Alyssa Smith, Independence
  4. Reagan Stanley, Galena
  5. Kali Maxton, Columbus
  6. Megan Spiers, Pittsburg-St. Mary's Colgan
  7. Hannah Burns, Pittsburg
  8. Adryan Nading, Iola
  9. Alicia Ramos, Galena
  10. Lexy Stone, Columbus
  11. Jocelyn Goodwin, Neodesha
  12. Lauren Schmelzer, Riverton
  13. Jordan Cardwell, Independence
  14. Austin Helwig, Columbus
Bass Clarinet
  1. Katie Weide, Iola
  2. Caleb Cheeseman, Columbus
Contrabass Clarinet
  1. Abigail Carter, Pittsburg
Alto Sax
  1. Brittney Bramblett, Pittsburg
  2. Caden Tedlock, Columbus
  3. Michael Price, Iola
  4. Meranda Belew, Pittsburg
  5. Alt. - Kierra Hall, Galena
Tenor Sax
  1. Jakob Gowens, Galena
  2. David Burns, Erie
  3. Alt. - Vince Nacin, Caney Valley
Bari Sax
  1. Jace Swindell, Coffeyville-Field Kindley
  2. Alt. - Payton Ward, Independence
Trumpet
  1. Libby Davis, Independence
  2. Chris Peine, Garnett-Anderson County
  3. Kayton Godfrey, Iola
  4. Alejandra Cornelio, Pittsburg
  5. Jeremiah Mellnick, Frontenac
  6. Montē Jones, Galena
  7. Megan Laderer, Mound City-Jayhawk Linn
  8. Zach Garner, Burlington
  9. Jake Jarrett, Columbus
  10. Johnathan Gauthier, Fort Scott
  11. Savanna Blevens, Fredonia
  12. Thane Meadows, Humboldt
Horn
  1. Marissa Vail, Pittsburg
  2. Lynsi Westhoff, Parsons
  3. Grace Schulze, Lebo
  4. Hayden Pool, Altamont-Labette County
Trombone
  1. Ethan Oglesby, Galena
  2. Zac Hyatt, Altamont-Labette County
  3. Austin Gray, Fort Scott
  4. Avery Bass, Columbus
  5. Jason Torrey, Eureka
  6. Tucker Jessip, Frontenac
  7. Lexie Nacin, Caney Valley
  8. Shane Winner, Iola
Euphonium
  1. Zach Barnes, Garnett-Anderson County
  2. Hannah Jabben, Independence
  3. Dixee Lacen, Columbus
  4. McKennah Ring, LaCygne-Prairie View
  5. Libby Franks, Uniontown
Tuba
  1. Eddie Stevens, Pittsburg
  2. Garrett Belcher, Garnett-Anderson County
  3. Tucker Piene, Columbus
  4. Evan Harries, Pittsburg
  5. Andre Quinn, Iola
Timpani
  1. Carson Hein, Lebo
Mallets
  1. Cy Smith, Independence
  2. Lillie Taylor, Independence
  3. Matthew Oglesby, Galena
  4. Jadyn Clark, Coffeyville-Field Kindley
  5. Alt. - Ainsley Balthazor, Pittsburg-St. Mary's Colgan
Snare
  1. Bo McDowell, Pittsburg
  2. Dylan Penrod, Independence
 
Chairperson
Christine Lovell
Columbus HS
124 S. High School Ave
Columbus, KS 66725
c: 918-533-6625
w: 620-429-3821